Zapisz się do newslettera!
Będziesz otrzymywać informacje o najnowszych publikacjach.
Subskrybuj!

*Nigdy nie będziemy wysyłać do Ciebie SPAMu. Twój adres E-mail będzie chroniony i przetwarzany zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dowolnym możesz anulować subskrypcję klikając w odpowiedni link obecny w stopce każdego maila.

Choroba refluksowa – koniecznie zmień styl życia!

Choroba refluksowaChoroba refluksowa przełyku to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę.

Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą, może przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji.  Nie zagraża życiu, jednak może znacznie ograniczać codzienną aktywność, niezbędne jest też stałe leczenie i zmiana stylu życia łącznie z porzuceniem palenia i zmianą diety. Nieleczona choroba refluksowa o ciężkim przebiegu może prowadzić do tak poważnych powikłań, jak zwężenie przełyku oraz krwawienia z przewodu pokarmowego oraz zmiany nowotworowe.

Proste zalecenia dotyczące zmiany stylu życia podsumował doktor McDougalla, autor książki Problemy z trawieniem (książka do nabycia na stronie www.fzz.pl). Stosując się do tych zaleceń można wiele zmienić i poprawić swój stan zdrowia. Jednak, każdy pacjent powinien być pod stałą opieką lekarza.

 • Choroba refluksowa przełyku jest skutkiem dysfunkcji dolnego zwieracza przełyku, wynikającej ze stosowania latami niezdrowej diety.
 • Dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego – niskotłuszczowa, ale bogata w błonnik – jest idealna, aby zachować zdrowy przełyk i żołądek.
 • Osoby z wyjątkowo wrażliwym żołądkiem muszą unikać surowej cebuli, zielonej papryki, ogórków, rzodkwi, soków owocowych i pikantnych przypraw.
 • Jedzenie mniejszych porcji zapobiega przeciążaniu żołądka i pojawianiu się objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.
 • Należy zrzucić kilka zbędnych kilogramów i nosić luźne ubrania, aby zapobiegać dolegliwościom refluksowym.
 • Kawa – nawet bezkofeinowa – jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości żołądkowych.
 • Kawa bezkofeinowa powoduje chorobę refluksową przełyku i niestrawność niemal w takim samym stopniu co kawa zwykła – należy pić wodę, napoje zbożowe lub herbatki ziołowe.
 • Należy podnieść wezgłowie łóżka o około 10–15 centymetrów, aby grawitacyjnie zatrzymać treści żołądkowe na właściwym miejscu (nie nadają się do tego kliny, zaprojektowane specjalnie do podnoszenia górnej części ciała, ani dodatkowe poduszki – powodują bowiem jedynie zgięcie ciała w połowie).
 • Nie należy zażywać niepotrzebnych leków, mogących wywołać chorobę refluksową przełyku i niestrawność.
 • Środki neutralizujące kwasy żołądkowe powinny być stosowane jedynie w ostateczności.
 • Wiele chorób – od zapalenia zatok do astmy – ustępuje po wyleczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego.

Author: Sprawy Zdrowia

Udostępnij ten artykuł

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *