Choroba refluksowa przełyku to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę.
Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą, może przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji. Nie zagraża życiu, jednak może znacznie ograniczać codzienną aktywność, niezbędne jest też stałe leczenie i zmiana stylu życia łącznie z porzuceniem palenia i zmianą diety. Nieleczona choroba refluksowa o ciężkim przebiegu może prowadzić do tak poważnych powikłań, jak zwężenie przełyku oraz krwawienia z przewodu pokarmowego oraz zmiany nowotworowe.
Proste zalecenia dotyczące zmiany stylu życia podsumował doktor McDougalla, autor książki Problemy z trawieniem (książka do nabycia na stronie www.fzz.pl). Stosując się do tych zaleceń można wiele zmienić i poprawić swój stan zdrowia. Jednak, każdy pacjent powinien być pod stałą opieką lekarza.
- Choroba refluksowa przełyku jest skutkiem dysfunkcji dolnego zwieracza przełyku, wynikającej ze stosowania latami niezdrowej diety.
- Dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego – niskotłuszczowa, ale bogata w błonnik – jest idealna, aby zachować zdrowy przełyk i żołądek.
- Osoby z wyjątkowo wrażliwym żołądkiem muszą unikać surowej cebuli, zielonej papryki, ogórków, rzodkwi, soków owocowych i pikantnych przypraw.
- Jedzenie mniejszych porcji zapobiega przeciążaniu żołądka i pojawianiu się objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.
- Należy zrzucić kilka zbędnych kilogramów i nosić luźne ubrania, aby zapobiegać dolegliwościom refluksowym.
- Kawa – nawet bezkofeinowa – jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości żołądkowych.
- Kawa bezkofeinowa powoduje chorobę refluksową przełyku i niestrawność niemal w takim samym stopniu co kawa zwykła – należy pić wodę, napoje zbożowe lub herbatki ziołowe.
- Należy podnieść wezgłowie łóżka o około 10–15 centymetrów, aby grawitacyjnie zatrzymać treści żołądkowe na właściwym miejscu (nie nadają się do tego kliny, zaprojektowane specjalnie do podnoszenia górnej części ciała, ani dodatkowe poduszki – powodują bowiem jedynie zgięcie ciała w połowie).
- Nie należy zażywać niepotrzebnych leków, mogących wywołać chorobę refluksową przełyku i niestrawność.
- Środki neutralizujące kwasy żołądkowe powinny być stosowane jedynie w ostateczności.
- Wiele chorób – od zapalenia zatok do astmy – ustępuje po wyleczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego.