Zapisz się do newslettera!
Będziesz otrzymywać informacje o najnowszych publikacjach.
Subskrybuj!

*Nigdy nie będziemy wysyłać do Ciebie SPAMu. Twój adres E-mail będzie chroniony i przetwarzany zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dowolnym możesz anulować subskrypcję klikając w odpowiedni link obecny w stopce każdego maila.

Co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz schudnąć?

Gdy chcesz schudnąć

Co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz schudnąć? Jednym z najbardziej powszechnych problemów związanych ze stylem życia jest nadmierna waga. Statystyki dotyczące otyłości są alarmujące. Z roku na rok puszystych przybywa. Wiele osób, którym mimo starań nie udało się schudnąć, ma nadzieję, że pojawi się jakiś cudowny lek, skuteczny i bezpieczny. Nic więc dziwnego, że diety odchudzające są tak bardzo popularne, a reklamowane suplementy, które mają ułatwić zgubienie zbędnych kilogramów, często przede wszystkim odchudzają… nasze portfele. Ale plaga otyłości nie wzięła się znikąd.

Inaczej niż w przypadku tradycyjnych epidemii na zbędne kilogramy najczęściej pracujemy sami. Być może niewielki brzuszek jeszcze nas nie niepokoi, drugi podbródek też nie, ale szkoda, że nie wszyscy wiedzą, co dzieje się w organizmie ludzi otyłych. Przede wszystkim serce pracuje z coraz większym trudem, komórki łakną więcej insuliny, narządy wewnętrzne otacza coraz grubsza tkanka tłuszczowa, a ciśnienie krwi w naczyniach wzrasta. Nadmierna tusza odbiera radość życia i jest przyczyną wielu chorób, takich jak choroby układu krążenia i oddechowego, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, niektóre nowotwory; jest też powodem przedwczesnej śmierci.

Podczas odchudzania należy przede wszystkim pamiętać, że odchudzając się bez rozsądku, można się ciężko rozchorować!

Rozsądna i skuteczna strategia odchudzania:

  1. Stosuj wegetariańską dietę opartą na owocach i warzywach, pozwalającą znacząco zredukować nadwagę.
  2. Żadnego podjadania! Nie jedz nic między regularnymi posiłkami.
  3. Spożywaj więcej produktów zawierających znaczne ilości błonnika, takich jak jarzyny strączkowe, owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i orzechy. Mięso nie zawiera węglowodanów ani błonnika. Wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego są pozbawione błonnika pokarmowego. Nie ma go też w cukrze i większości tradycyjnych słodyczy, olejach, produktach mlecznych i jajach. Dieta uboga w błonnik predysponuje do nadwagi.
  4. Jadaj solidne, wysokowęglowodanowe śniadania, a zrezygnuj z kolacji lub ogranicz ich kaloryczność.
  5. Spożywaj owoce w możliwie naturalnej postaci, a nie soki owocowe.
  6. Między posiłkami pij wodę i unikaj słodkich napojów gazowanych.
  7. Ogranicz ilość spożywanego pokarmu, rezygnując z jednego z posiłków (kolacji), spożywając mniejsze porcje, używając mniejszych naczyń i zastępując skondensowane produkty mniej kalorycznymi (owoce i warzywa zamiast słodyczy, ciast i tłustych dań mięsnych).
  8. Ćwicz regularnie! Ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko chorób związanych z nadwagą i pomagają zwiększyć współczynnik masy mięśniowej w stosunku do masy ciała.

Author: Sprawy Zdrowia

Udostępnij ten artykuł

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *