Dieta roślinna. Jest wiele korzyści wynikającej z roślinnego sposobu żywienia. Nasz organizm czerpie wiele składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania właśnie z roślin. Natomiast spożywanie żywości wysokoprzetworzonej niesie ze sobą szereg zagrożeń i negatywnych skutków zdrowotnych.
Nierzadko spożywa się żywność wysoko przetworzoną, która ma dużo konserwantów, barwników i innych, szkodliwych substancji. Ponadto, mięso i inne produkty odzwierzęce zawierają antybiotyki, którymi karmione są wcześniej zwierzęta. Nie jest to oczywiście obojętne dla cery, która nie otrzymując cennych wartości odżywczych i minerałów, traci swoją funkcję i właściwą barierę ochronną. Przegląd badań naukowych sugeruje obiecującą przyszłość dla roślinnych produktów włączonych do codziennej diety w celu wzmocnienia zdrowia i kondycji skóry. A zmiana nawyków żywieniowych to często pierwszy krok w walce z trądzikiem, nadmierną suchością skóry, a także cellulitem.
Ale za nim coś więcej o tym, jakie produkty spożywać częściej, parę zdań o nawilżaniu od wewnątrz. Podstawową kwestią jest picie wody – 1,5 litra dziennie to optymalna dawka dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Osoby aktywne fizycznie powinny pić od 2 do 3 litrów płynów. Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co wpływa na ukrwienie, odżywienie i jędrność skóry. Jeżeli organizm jest odwodniony, skóra staje się sucha, szorstka i mniej odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
A teraz zastanów się, czy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich składników odżywczych. Wszelkie niedobory widać na twojej twarzy. Jeśli brak ci witamin z grupy B, możesz zauważyć łuszczenie się skóry oraz stany zapalne. Sucha i szorstka skóra może wynikać z niedoboru witaminy A, a przedwczesne zmarszczki mogą świadczyć o brakach witaminy E. Obecnie pojawia się coraz więcej badań, które podejmują temat wpływu konkretnych produktów spożywczych na zdrowie skóry. Żywność pochodzenia roślinnego jest bogata w witaminę C, beta-karoten, polifenole, czy kwasy fenolowe. Mogą one przyczyniać się do ochrony antyoksydacyjnej, zapobiegania stanom zapalnym jak również wspierać procesy zachodzące w skórze.
Na pewno w twojej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Zjadane główne na surowo są cennym źródłem przeciwutleniaczy egzogennych. Bogate w karotenoidy, witaminy czy polifenole. Spożywane każdego dnia, neutralizują wolne rodniki, które przyśpieszają procesy starzenia się skóry oraz powstawanie zmarszczek. Dodatkowo biorą kluczowy udział w syntezie kolagenu poprzez zawartość witaminy C. Ta z kolei jest kofaktorem enzymów odpowiedzialnych za stabilizację i krzyżowanie włókien kolagenu. Zatem, po jakie warzywa i owoce sięgnąć? Oto niektóre przykłady:
Pomidory
To cenne źródło likopenu, który ma bardzo dobre zdolności antyoksydacyjne. Ludzka skóra i osocze zawierają najwyższe ilości likopenu w porównaniu z innymi tkankami ciała. Dieta bogata w likopen może wpływać na spadek rumienia wywołanego promieniami UV. W badaniach, które odnotowywały tak pozytywny efekt likopenu, spożywano go w ilości ok. 16 mg, co daje około 40-55g koncentratu pomidorowego. Należy pamiętać, że surowy pomidor zawiera znacznie mniej likopenu w porównaniu z pomidorami przetworzonymi. W diecie warto zatem zadbać o takie produkty jak: niskoprzetworzone sosy pomidorowe, passaty, czy koncentraty pomidorowe.
Jarmuż
Jest bogaty w karotenoidy, witaminę C, czy glukozynolany, które są przekształcane w sulforafan. Ten z kolei może zmniejszać stan zapalny i stres oksydacyjny. Sulforafan jest obecny również w takich warzywach jak: brokuły, kapusta, brukselka, czy kalafior.
Winogrona
Zawierają znaczne ilości polifenoli, w tym antocyjany, resweratrol, proantocyjanidyny oraz witaminę C. W jednym z badań podano przykład, podczas którego przez 6 miesięcy 12 kobiet z Japonii z przebarwieniami typu melazma przyjmowało suplementację ekstraktem z pestek winogron, dostarczającym 162 mg proantocyjanidyny. Zauważono zmniejszający się indeks melaniny i rozmiar melazmy oraz delikatne rozjaśnienie skóry.
Aby uzyskać 162 – 200 mg proantocyjanidyn podanych w powyższym badaniu, należy wypić około 300 – 382 ml lub 1,3 – 1,6 szklanki soku winogronowego. Pomimo że wynik jest obiecujący – 12 kobiet borykających się z ostudą w moim odczuciu to zdecydowanie za mało by od dzisiaj zacząć pić 1,5 szklanki soku dziennie w imię walki z przebarwieniami. Jednak ze względu na korzystne właściwości zdrowotne, warto dodać do codziennego jadłospisu owoce winogronowe.
Orzechy i rośliny strączkowe:
W diecie roślinnej to źródła dobroczynnych tłuszczy, białka oraz wielu mikroelementów. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mają istotny wpływ na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia, sprężystości skóry. Ich niedobór doprowadza do nadmiernej utraty wody i może powodować suchość skóry, dlatego warto do swojej diety wprowadzić np. siemię lniane, orzechy włoskie, migdały, pestki słonecznika, czy dyni. Według przeglądu Plant-based Foods for Skin Health kobiety, u których spożycie kwasów omega-3 było najwyższe, zwłaszcza kwasu eikozapentaenowego (EPA), były mniej podatne na ryzyko silnego fotostarzenia skóry. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, należy dostarczyć 250 mg/dobę kwasów tłuszczowych EPA+DHA w diecie osób dorosłych. Chociaż żywność pochodzenia roślinnego nie jest znaczącym źródłem EPA, warto pamiętać, że na rynku są dostępne suplementy z kwasami omega-3 na bazie alg morskich.
Podsumowująć, zadbaj o kolorowe warzywa i owoce bogate w witaminy, karotenoidy, antocyjany i polifenole, ciemnozielone liście, orzechy, czy rośliny strączkowe. Pamiętaj również, że skóra nie lubi pewnych składników i bardzo chętnie daje o tym znać. Wypryski, zaskórniki to pierwsze sygnały, jakie twoja skóra wysyła, kiedy w diecie znajduje się zbyt dużo cukru i tłuszczy trans . Osoby z tendencją do rozszerzonych naczynek powinny unikać spożywania gorących i pikantnych potraw oraz alkoholu.
Natomiast pamiętaj równeż, że dieta to nie jest jedyny element wpływający na wygląd skóry. Chcąc zadbać o ładny wgląd swojej skóry należałoby podejść do tego holistycznie i uwzględnić oprócz diety takie elementy jak: prawidłowa pielęgnacja, ochrona przeciwsłoneczna, aktywność fizyczna, sen, czy odpoczynek.
Mały bonusik
Parówka oczyszczająca pory
Wiosną potrzebujemy odświeżyć i nawilżyć cerę. Taka parówka odblokowuje pory, pozostawiając skórę odświeżoną i nawilżoną.
SKŁADNIKI
3 szklanki (700 ml) wody destylowanej
1⁄4 szklanki (60 ml) octu jabłkowego
1 łyżeczka lawendy
1 łyżeczka rozmarynu
1 łyżeczka rumianku
PRZYGOTOWANIE
Wodę zagotować i przelać do miski.
Dodać zioła i ocet. Odstawić na kilka minut. Sposób użycia: miskę umieścić w miejscu,
gdzie można wygodnie usiąść i pochylać się nad nią przez co najmniej 10 minut. Twarz ustawić nad parą. Przykryć głowę ręcznikiem i spokojnie głęboko oddychać.