Nawodnienie organizmu. Organizm człowieka składa się z około 60% wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych. Warto zwrócić uwagę na to, że źródłem tego składnika są nie tylko płyny, ale także produkty spożywcze takie jak warzywa (zawierają do 95% wody) i owoce (do 87%).
Dlatego też nawodnienie organizmu to podstawa. Ten temat jest szczególnie istotny w czasie lata. Kiedy sięgamy po coś do picia? Zazwyczaj wtedy, gdy zaczynamy odczuwać mniej czy bardziej silne pragnienie. Ale prawda jest taka, że nasz organizm powinniśmy nawadniać cały czas a szczególnie gdy doskwierają upały lub intensywnie trenujemy, bo zapotrzebowanie na wodę wówczas wzrasta.
W tym temacie warto pamiętać, że płyn płynowi nierówny i tę kwestię należy szczegółowo omówić, aby nie było nieporozumień. Na pewno wiele razy słyszeliśmy, że najlepszym rozwiązaniem jest picie wody. Kawę czy herbatę też przecież zalewamy wodą, więc teoretycznie takie napoje powinny się „wliczać” w dzienny bilans wypitej wody. Niestety, wszelkie napoje, które są bogate w kofeinę oraz jej pochodne, odwadniają organizm i wypłukują z niego cenne składniki mineralne.
Nawet jeżeli sięgamy po zdrowe napoje, jak soki warzywno-owocowe, i tak nie powinniśmy zapominać pić „czystą” wodę. A ile powinniśmy wypijać w ciągu dnia? Tutaj teorie są bardzo różne, wiele zależy też od naszych indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, że należy pić średnio 30 ml wody na kg masy ciała na dobę. Jeśli zatem ktoś warzy 60 kg, musisz wypić w ciągu doby nie mniej niż 1800 ml wody.
Jak pić wodę? Pytanie to może się wydawać nieco śmieszne, bo niby co skomplikowanego jest w piciu wody? Tymczasem naprawdę nie każdy wie, jak nawodnić organizm w sposób prawidłowy. Wody nie należy pić szybko i w dużych ilościach. Trzeba to robić wolno i małymi porcjami, ale często. Jest to wyjątkowo ważne w czasie upałów, treningów czy też choroby, która niesie za sobą ryzyko odwodnienia (np. choroby z biegunką i wymiotami). Wypicie dużej ilości wody naraz wcale nie ugasi pragnienia i nie nawodni organizmu szybciej, a jedynie go obciąży.
Pomimo świadomości tego, ile płynów dziennie powinniśmy wypijać, wiele osób ma problem z uzyskaniem takiej ilości. Przyczyną jest często brak odczuwania pragnienia i niewykształcony nawyk regularnego sięgania po wodę. W takim przypadku bardzo pomocne okazują się aplikacje na telefon, które przypominają o tym, ile jeszcze powinniśmy wypić i pomagają w osiąganiu zaplanowanych wartości.
Osoby, które nie przepadają za smakiem wody mogą dodawać do niej sok z limonki, liście mięty, albo mrożone owoce (np. maliny, borówki), które poprawią atrakcyjność tego napoju.
Ciekawym rozwiązaniem jest opisywanie na butelce wody godzin dnia, do których chcemy wypić daną ilość. Wykształcenie nawyku wypijania wody pomoże nam w uniknięciu negatywnych skutków odwodnienia i zachowaniu wysokiej wydolności fizycznej, nawet pomimo wysokiej temperatury otoczenia, dlatego warto pracować nad codziennym osiąganiem zaplanowanej podaży płynów.
Bonita Poniatowska