Aby zachować życie, potrzeba zachować umiar. Trzeba znaleźć czas na pracę i zabawę, odpoczynek i hobby. Trzeba utrzymywać dobre stosunki z ludźmi oraz zadbać o rozwój duchowy. Właściwe zrozumienie wstrzemięźliwości nie polega na eliminowaniu rzeczy, których pragniemy, ale na naturalnym stosowaniu tego, czego naprawdę potrzebują nasze geny, komórki i tkanki. Trzeba unikać szkodliwych substancji, takich jak alkohol, kawa, herbata, narkotyki, leki chemiczne, a to, co korzystne dla organizmu stosować zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Zasada wstrzemięźliwości jest zasadą życia. Jeżeli ją łamiemy, możemy stracić zdrowie, a w konsekwencji również życie.
Zrównoważone życie
Wstrzemięźliwość można najprościej zdefiniować jako umiar. Oznacza to, że dobre rzeczy powinny być wykorzystywane w sposób rozsądny, a złe nie powinny być używane w ogóle. Wstrzemięźliwość we wszystkich dziedzinach życia jest wielką korzyścią i zapewnia dobre samopoczucie.
Wstrzemięźliwość nie dotyczy jedynie nieużywania alkoholu, tytoniu i narkotyków. Odnosi się ona do równowagi we wszystkich aspektach życia – chodzi o to, aby nie robić niczego za dużo lub za mało. Dotyczy to np. nawyku przejadania się, przepracowywania lub zbyt dużej ilości rozrywek. Ów brak równowagi okrada nas ze zdrowia i pełnej satysfakcji z życia.
Alkohol
Większość ludzi spożywa napoje alkoholowe. Reklamy pokazują ludzi pijących jako osoby szczęśliwe, pewne siebie i zadowolone z życia. Nie pokazują natomiast milionów tych, którzy są alkoholikami. Nie mówią o wypadkach samochodowych spowodowanych po pijanemu, przestępstwach natury seksualnej, morderstwach i samobójstwach popełnianych pod wpływem alkoholu.
Każdorazowe spożycie alkoholu bezpowrotnie niszczy szare komórki mózgowe. Alkohol podnosi ciśnienie. Podwyższa również ryzyko wylewu, zaburzeń pracy serca, wrzodów żołądka oraz nowotworów. Martwica wątroby jest powszechną chorobą związaną z piciem alkoholu. Ponadto alkohol okrada organizm z witamin i soli mineralnych. Najsmutniejsze statystyki dotyczą niemowląt z wrodzonymi wadami spowodowanymi nadużywaniem alkoholu przez rodziców, szczególnie matki.
Narkotyki
Pomimo rozpowszechniania informacji na temat szkodliwości narkotyków, w dalszym ciągu wzrasta liczba osób, które z nich korzystają. Wielu sięga po nie z ciekawości, aby zyskać akceptację towarzystwa, uciec od rzeczywistości lub uniknąć problemów. Ponieważ jednak narkotyki nie mają takiej mocy, ich ofiary wkrótce odkrywają, że zyskują kolejny życiowy problem – ciężkie uzależnienie.
Systematyczne branie pewnych środków może spowodować uzależnienie fizyczne lub psychiczne. Osoba uzależniona od leków sięga po nie, aby pozbyć się dolegliwości, które ustąpiłyby samoistnie, gdyby zrezygnować ze stosowania tych leków. Potrzeba brania narkotyków często staje się tak silna, że narkomani wchodzą na drogę przestępstwa, aby zapewnić sobie stały ich dopływ. Większość więźniów odpowiada za przestępstwa związane z narkotykami. Jest znacznie łatwiej uniknąć problemu narkotykowego niż się z niego leczyć. Jeżeli ty lub ktoś z twoich znajomych jest w to uwikłany, sięgnijcie jak najszybciej po pomoc.
Tytoń
Współczesna wiedza nie pozostawia cienia wątpliwości, iż tytoń jest najbardziej śmiercionośną trucizną w powszechnym użyciu. Każdego roku na świecie z powodu palenia tytoniu umiera ok. 2[nbsp]mln ludzi, a liczba ta gwałtownie wzrasta.
Oprócz raka płuc, tytoń jest także przyczyną wielu innych nowotworów. Kombinacja ponad 2000 trucizn zawartych w papierosach prowadzi do rozedmy płuc, wrzodów żołądka, chorób serca, cukrzycy i porodów niemowląt z niską masą urodzeniową.
Palenie jest kosztowne. Jeżeli palisz, wyobraź sobie, ile mógłbyś zaoszczędzić w przeciągu miesiąca, rzucając ten nałóg. A w ciągu roku?!
Zmieniając styl życia, możesz je wydłużyć nawet o 10 lat.
Co więcej, jego jakość znacznie się poprawi.
Zaplanuj sobie już teraz, jak spędzisz te lata.