Nowotwory drugą przyczyną zgonów. We wtorek 4 lutego 2020 roku obchodziliśmy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. To dobra okazja, aby wyrazić swoją solidarność z chorymi na raka oraz promować profilaktykę antynowotworową.
W Polsce żyje blisko milion pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. Każdego dnia, kilkadziesiąt nowych osób dowiaduje się, że ma raka i rozpoczyna walkę o swoje zdrowie i życie. Wskaźniki wyleczeń nowotworów w naszym kraju poprawiają się, ale nadal pozostają gorsze w porównaniu do większości krajów Europy Zachodniej. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedoskonały i niedofinansowany system opieki onkologicznej oraz zły styl życia Polaków.
Inicjatorzy wierzą, że dzięki wspólnym działaniom możemy nie tylko budować większą świadomość onkologiczną ale także pokonywać problemy związane z wczesną diagnostyką, leczeniem i opieką paliatywną. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma na celu zmniejszenie śmiertelności z powodu nowotworów zarówno dzięki działaniom edukacyjnym jak i oddziaływaniu na decydentów pracujących w ochronie zdrowia.
Badania wykazały, że Adwentyści rzadziej chorują na nowotwory, gdyż większość z nich prowadzi tzw. zdrowy styl życia. Spożywają głównie dietę rośliną, więcej się ruszają i dbają o relację. Chętnie biorą udział w promowaniu tegoż stylu życia.
Dla przykładu, rok temu ruszył program profilaktyczny „Jestem adwentystką dbam o zdrowie i badam się regularnie” – program, który ma zachęcić kobiety do wykonywania regularnych badań profilaktycznych.
Kobiety mają wysoką świadomość na temat konieczności wykonywania badań np. cytologicznych, ale nadal zbyt rzadko wykonuje je co trzecia Polka. Niepełna jest również wiedza na temat raka szyjki macicy, jajników i raka piersi. To, jakie badania należy wykonać zależy w dużym stopniu od tego, w jakim wieku jesteśmy. Wraz z wiekiem zmieniają się bowiem zagrożenia, na jakie narażone są kobiety. Wykonywanie badań profilaktycznych jest ważne, ponieważ pozwala nam odpowiednio wcześnie wykryć choroby, które przez wiele lat mogą nie dawać wyraźnych objawów.
Na przykład rak piersi to taka choroba, która może przydarzyć się w każdym wieku, ale szczyt zachorować zaczyna się po 50.tym roku życia. Natomiast myśleć trzeba wcześniej, trzeba być czujnym. Każda zmiana, która wydaje się być niepokojąca, powinna być skonsultowana z lekarzem.
Rozpoznanie raka piersi i pierwsza wiadomość o tym może być dla każdej z Pań strasznym ciosem, ale chciałabym jednak powiedzieć, że obecnie medycyna ma dobre wiadomość. W nowotworze piersi możemy uzyskać 80 a nawet 90 % wyleczeń, ale bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby i skojarzone i umiejętnie dobrane indywidualnie dla każdej pacjentki leczenie.
B.S
Źródło zdjęcia: <a href=”http://www.freepik.com”>Designed by starline / Freepik</a>