Szlachetne zdrowie. Karmieni mitami nauczyliśmy się, że „nowotwór to wyrok”, a „jak ktoś jest smutny, to ma depresję”. Przeczytaj felieton Marcina P. Maślanki napisany z okazji spotkań „Bądź zdrów”, które odbędą się w soboty o godz. 18:00 (9-23 kwietnia) przy Lubelskiej 25.
„Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.”
Tak pisał ponad czterysta lat temu ojciec literatury polskiej Jan Kochanowski. W ciągu tych bez mała pięciu wieków zmieniło się niemalże wszystko: ustrój (ten to nawet kilka razy), życie codzienne „zwykłych” ludzi, wszystkie gałęzie wiedzy… Jeszcze długo można by wymieniać. Zmieniła się także medycyna. Dość powiedzieć, że w tamtych czasach średnia długość życia wynosiła +/- 40 lat, a śmierć przed 2. rokiem życia nie była niczym niezwykłym. Patrząc z naszej dzisiejszej perspektywy, mało kto dożyłby do emerytury (nawet tej wcześniejszej). Zmieniło się wszystko, a mimo to fraszka naszego wielkiego rodaka nie utraciła nic ze swej aktualności. I nic nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek miała utracić.
Cóż więc zrobić, aby „szlachetne zdrowie” towarzyszyło nam jak najdłużej? To temat-rzeka, którego nawet nie ośmielam się w tak krótkiej notatce poruszać. Zresztą wątpliwe jest, czy w ogóle można na tak postawione pytanie dać wyczerpującą odpowiedź. Nie zgłaszając pretensji do postawienia „kopki nad i”, Krzysztof Kubiak i Izabela Lewosińska postarają się przybliżyć dwa zagadnienia: nowotwory i depresję.
Wspólną cechą obu tych tematów jest to, że każdy z nas o tych problemach „coś tam gdzieś słyszał lub czytał”. Niestety, często to jedynie tak zwana wieść gminna, która ziarno prawdy zawiera, lecz trudno je człowiekowi nie posiadającemu w tym kierunku wykształcenia odróżnić od plew. Karmieni mitami nauczyliśmy się na przykład, że „nowotwór to wyrok” i „jak ktoś jest smutny, to ma depresję”. Rzeczywiście, prawdą jest, że NIEKTÓRE nowotwory są nieuleczalne (co w żadnym wypadku nie oznacza, że onkologia jest bezsilna), a JEDNYM z objawów depresji jest przygnębienie (co nie jest żadnym dowodem na to, że człowiek, który jest przygnębiony, ma depresję).
Dostęp do takiej „ludowej wiedzy” – choć może bardziej adekwatnym słowem byłoby „antywiedzy” – jest dość szeroki. Kto nie wierzy, niech odwiedzi dowolną poczekalnię w dowolnym szpitalu, że o internecie to nawet nie wspomnę. Ze świecą szukać natomiast kogoś, kto rzeczowo i fachowo wyjaśni „jak żyć, żeby uniknąć…” czy „co zrobić, jeżeli odpukać…”.
Zadania tego podejmą się nasi prelegenci:
Krzysztof Kubiak to lekarz medycyny w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Pracuje w jednej z krakowskich przychodni oraz w przychodni w Bochni. W wolnym czasie śpiewa w zespole „Fileo”.
Izabela Lewosińska jest specjalistką psychoterapii uzależnień, wykładowczynią Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej. Napisała poczytną książkę kucharską „Kuchnia, którą polubisz”, przygotowuje też rubrykę „Na talerzu” w miesięczniku „Znaki Czasu”.
Tematy spotkań:
- 9 kwietnia 2016, sobota, godz. 18:00 Czy rak to wyrok?
Czy każdy nowotwór to rak i czy zawsze należy go leczyć? Czy warto robić badania przesiewowe? Jakie objawy powinny obudzić naszą czujność? Prowadzi K. Kubiak - 16 kwietnia 2016, sobota, godz. 18:00 Czy każdy smutek to depresja?
Jak rozpoznać depresję i z nią walczyć? Co robić, gdy ma ją ktoś bliski? „Weź się w garść” i inne „dobre rady”- czy rzeczywiście są dobre? Prowadzi I. Lewosińska - 23 kwietnia 2016, sobota, godz. 18:00 Zaatakuj nowotwór, zanim on zaatakuje Ciebie Części nowotworów można zapobiec – około połowa z nich to wynik stylu życia. Prowadzi K. Kubiak