Zapisz się do newslettera!
Będziesz otrzymywać informacje o najnowszych publikacjach.
Subskrybuj!

*Nigdy nie będziemy wysyłać do Ciebie SPAMu. Twój adres E-mail będzie chroniony i przetwarzany zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dowolnym możesz anulować subskrypcję klikając w odpowiedni link obecny w stopce każdego maila.

Najnowsze badania i zalecenia dotyczące witaminy D

Relacja ze spotkania Klubu Zdrowia w Poznaniu

Niedawno udostępniliśmy naszym Czytelnikom artykuł dr. Romana Pawlaka pt. Polacy a niedobór witaminy D, w którym czytamy: “Badania przeprowadzone w Polsce wskazują, że zdecydowana większość polskiego społeczeństwa nie utrzymuje właściwego poziomu witaminy D. Naukowcy z Warszawy doszli do wniosku, że ‘przynajmniej 80 procent całego polskiego społeczeństwa, w tym dzieci przed pokwitaniem, a także nastolatków i seniorów, mają niedobór witaminy D, czyli poziom niższy niż 50 nmol/L (20 ng/ml). 83 procent noworodków rozpoczyna swoje życie z niedoborem tej witaminy ze względu na to, że 78 procent matek ma niedobór’. (…) W jednej z najnowszych publikacji z roku 2014 grupa polskich uczonych podsumowała wyniki polskich badań, które oszacowały poziom witaminy D. Poziom witaminy D w siedmiu grupach niemowlaków wahał się od 7 do 24 ng/ml wśród niebiorących suplementów witaminy D. Natomiast w trzech badaniach, w których wykorzystano suplementy tej witaminy, poziom ten wyniósł od 29 do 55 ng/ml. Średni poziom tej witaminy wśród 199 dziewcząt w wieku dziecięcym i nastoletnim wyniósł 12 ng/ml. Wśród osób dorosłych poziom tej witaminy wyniósł od 11 ng/ml w okresie zimowym do 39 w okresie letnim. Podobny poziom utrzymał się wśród seniorów. W jedynym badaniu z ich udziałem średni poziom mierzony w okresie zimowym wyniósł 13 ng/ml”.

PoznańMożemy więc mówić, że niedobór witaminy D jest powszechny, tym samym, jest jednym z czynników wpływających na pogarszający się stan zdrowia społeczeństwa polskiego. Jest prawie pewne, że ma związek z większością chorób cywilizacyjnych. Ostanie badania potwierdziły, że witamina D znacząco zmniejsza śmiertelność z powodu niemalże każdej przyczyny! Poziom naturalnej witaminy D, jaką mają osoby żyjące w środowisku dobrze nasłonecznionym (to także dziś coraz częściej poziom zalecany, gdy chodzi o profilaktykę wielu schorzeń) waha się między 40 a 70 ng/ml. Jest wręcz niemożliwe, by uzyskać taki poziom witaminy D w Polsce (zwłaszcza poza miesiącami największego nasłonecznienia) bez korzystania z suplementów. Idealny poziom jest nieznany.
Nie sposób streścić wszystkich informacji, jakie na spotkaniu zostały przekazane. Pani Agata Panasewicz od wielu lat obserwuje co dzieje się w świecie nauki wokół witaminy D i K. Sama także doświadczyła ozdrowieńczego wpływu tej witaminy na swój organizm od momentu podjęcia suplementacji celem wyrównania niedoboru. Zdecydowanej poprawy stanu zdrowia doświadczyły także inne osoby uczestniczące w spotkaniu, które po oznaczeniu poziomu witaminy D, czyli 25-hydroksywitaminy D – 25(OH)D, (wyniki 7, 13 czy 19 ng/ml) podjęły suplementację, uzyskując bezpieczny poziom ok. 50 ng/ml.

Według Wytycznych dla Europy Środkowej (opracowanych i opublikowanych przez Zespół Ekspertów w czasopiśmie Endokrynologia Polska w 2013 roku), optymalne stężenie 25(OH)D powinno mieścić się pomiędzy 30 a 50 ng/ml (przypuszcza się, że większość laboratoriów podaje nadal stężenie 20 ng/ml jako dolną granicę normy). W literaturze naukowej można znaleźć liczne zalecenia, by utrzymywać 25(OH)D na poziomie wyższym niż 40 ng/ml przez cały rok.

Podsumowując: Dzisiejsza wiedza o witaminie D wywiera nacisk na medyczne, etyczne i prawne implikacje prawidłowego diagnozowania i odpowiedniego leczenia jej deficytu. Niestety wiedza płynąca z najnowszych odkryć nie jest jeszcze znana większości lekarzy. Nie znajdziemy jej w programie nauczania szkół i uniwersytetów medycznych, nie znajduje ona też odzwierciedlenia w normach laboratoryjnych większości laboratoriów, i może minąć sporo czasu zanim to nastąpi. Dlatego musimy zadbać o wiedzę sami. Warto jednak decyzję o podjęciu suplementacji skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku istniejących już chorób i zaburzeń.

Spotkaniu towarzyszył pokaz przygotowywania i degustacja kotletów z kaszy jaglanej z kiełkami lucerny. Uczestnicy spotkania Klubu Zdrowia zostali poczęstowani także pysznym kremem pomidorowo-paprykowym przygotowanym przez bar wegetariański Green Way.

Spotkanie prowadziły Agata Panasewicz i Agata Radosh.

Autor:
Agata Radosh
siegnijpozdrowie.org

Author: Sprawy Zdrowia

Udostępnij ten artykuł

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *